Hajóutak - Hajózás történeti áttekintése
A hajó feltalálását, nem lehet egyetlen kultúrához kötni. Az, hogy a hajózás idővel globális léptékűvé válhatott, az európai fejlődés eredménye, és gyökerei az ókori Egyiptomig vezethetők vissza.
„Navigare necesse est, vivere non est necesse”
Hajózni szükséges, élni nem muszáj – mondta Pompeius hajósainak az ókorban, amikor viharban kellett gabonát szállítaniuk Szicíliából Rómába, ezzel hangsúlyt adva a tengeri kereskedelem és szállítások fontosságának.
A középkor folyamán két nagy esemény; a térkép és az iránytű feltűnése vitte előre a hajózás mesterségét a Földközi-tengeren. A spanyol szolgálatba álló genovai tengerész, Kolumbusz 1492-ben nyugat felé kereste az Indiába vezető utat, 1497-ben Vasco da Gamma megkerülve Afrikát indult keletre, míg Magellán Dél-Amerikát délről megkerülve megkereste a Csendes-óceán felé vezető átjárót. A következő évszázadokban a vitorlás hajók nagy fejlődésen mentek keresztül, de még mindig a kereskedelmi és a hadihajók szerepe volt a meghatározó.
- - Az első gőzhajó a 19. században jelent meg, ez volt a 'Charlotte Dundas' majd a 'Clermont', Bristolból New Yorkba 13-16 nap alatt tették meg az utat.
- - Az első menetrendszerű járatot Liverpool-New York között 1840-ben a 'Britannia' gőzössel indította Samuel Cunard.
- -Az első hajóutat az USA-ba Thomas Cook 1866-ban szervezte meg. 1869-ben megnyitották a Szuezi-csatornát, ennek következtében az 1840-ben alakult P&O volt az első, aki India és a Távol-Kelet irányába indított járatokat.
1897-től fokozatosan a gőzturbina váltotta fel a hagyományos gőzgépeket, ami a még nagyobb utasszállítók építését tette lehetővé. A hajókon a különböző társadalmi rétegekbe tartozók együtt utaztak, de elkülönítve. Az utazási motivációk többsége üzleti út, rokonlátogatás vagy kivándorlás volt, a hajók csupán személyszállítási eszközök voltak. A társaságok közötti rivalizálás jegyében vetélkedés folyt az atlanti átkelő forgalom leggyorsabb hajóját megillető 'Kék Szalagért', amelyet a Cunard Line több mint húsz évig birtokolt. E vetélkedés jegyében építette meg a White Star Line az elsüllyeszthetetlennek tartott 'Titanic'-ot, ami 1912. április 10-én kelt útra a Kék Szalag meghódítására Southamptonból New York felé, ezért a hajó teljes sebességgel haladt. Az április 14-én éjjel bekövetkezett tragédia hatására született meg számos, a hajózás biztonságát szolgáló - például a kötelező rádióügyeletre és a valamennyi utas befogadásához elegendő mentőcsónak biztosítására vonatkozó - nemzetközi előírás.
A géphajózás történetében új fejezet nyílott: a dízelmotoros hajók megjelenése, a hajók sebessége tovább nőtt, ekkor újabb hajós társaságok jelentek meg, mint a Princess Cruise 1965-ben, Royal Caribbean Cruise 1968-ban, Louis Cruise Lines és az MSC 1970-ben. A hajózási piacon a hajók számát nem követte ugyanolyan volumenű kereslet növekedése. Oka a repülőgépek megjelenése volt, amely egyre jobban kiszorította a hajókat a személyszállításból. 1970-ban egy TV sorozat, a „Love Boat” segítségével ismét megélénkülni látszott a kereslet.
1972-ben, amikor Ted Arison megalapította a Carnival Cruise Lines-t, élményekkel teli nyaralást ígért az unalmas hajóutak helyett. Célja az volt, hogy a hajóra nem mint személyszállító eszközre, hanem mint utazási desztinációra gondoljanak. A hajók egyre több úti cél felé közlekedtek, vendégkapacitásuk egyre nőtt. Így a hajózási piac volumene a turisztikai szektorban egyre jelentősebbé vált, 1970 óta több mint 2100%-os növekedésen ment keresztül napjainkig. 1980 és 1990 között 80 új hajó épült, és 2000 óta majd 100 hajót építettek napjainkig. 2000-ben a virágzó gazdasági helyzet következében a turizmus 8%-ot növekedett, melyet az utasforgalom számadatai is türköztek.
2001- ben a terrortámadásokat követően az utak 30-40%-át lemondták és a kereslet 60-80%-al csökkent. Az erős visszaesés után dinamikus fejlődés következett, ami a mai napig tart, és a hajók száma pedig évről évre nő. Az óceánjárók forgalma rekordokat dönt. Az utasok nagy száma ellenére ez a világturizmus 3%-át adja. Az utasok többsége, mintegy 10, 6 millió fő az észak-amerikai kontinens lakója. A piaci helyzet igen stabil, melynek hátterében az áll, hogy mindig újabb és újabb szolgáltatásokkal igyekeznek az utasok érdeklődését felkelteni. Minden évben egyre több hajó csatlakozik a flottákhoz.
Napjainkban a tengeri hajózás zord időjárási körülmények között is biztonságos és napjainkban a hajózás az utazás egyik legkényelmesebb utazási módjává vált. A tengeri hajóutak jellege nem hasonlítható össze semmilyen más utazási formával.