Hajóutak - Life Boat Drill- Biztonsági evakuációs gyakolat fontossága nem mese
„Life Boat Drill”
Indulás előtt azaz az első kihajózás előtt minden hajós utasnak részt kell vennie az evakuációs gyakorlaton, vagyis a Life Boat Drill-on.
Hogy miért fontos?
Mert itt mutatja meg a személyzet, hogy hova kell menni ha esetlegesen valamilyen nagy probléma esetén a kapitány úgy döntene, hogy a biztonság érdekében kiüríti a hajót.
Itt mutatják meg, hogy melyik fedélzeti szintre ( Deck-re) kell menniük illetve melyik Muster Station helyen kell gyülekezni valamint melyik mentő csónakhoz tartoznának.
A gyakoralat tervezett ideje megtalálható a fedélzeti újságunkban, vagy figyeljük a hangszórókat, a gyakorlatot kezdetét a vészjelzés elhangzását követően, 7 rövid jelzés és egy hosszú hajókürt jelzi.
Ekkor bárhol is vagyunk, vissza kell mennünk a kabinba és felvenni a mentőmellényünket és elindulni a kijelölt menekülési helyre, mely a mentőcsónakok szintjén van. A pontos menekülési útvonalat megnézheti a kabinajtó belső részén, de a személyzet eligazítja, ha esetleg eltévedne. Azokról az utasokról, aki nem vettek részt a gyakorlaton jelentés készül valamint később pót gyakorlatra lesznek felszólítva, vagy oktató anyagot kapnak vagy egy nyomtatott tájékoztatót ( hajótársaságtól függ)
Hajós tragédiák tanúságai :
Titanic: megfelelő számú és befogadóképességű mentőcsónaknak kell lennie minden utas és személyzet részére. A történet mindenki ismeri, hogy sajnos a hajón nem volt elég mentőcsónak
Costa Concordia: Az első kihajózás előtt kell mindenképpen megtartani az evakuációs gyakorlatot, és szigorúan ellenőrizni kell, hogy ki vett részt és ki nem.
Régebben nem volt előírás, csupán az, hogy az első vagy a második napon kell megtartani,pont ez volt az egyik nagy baj a Costa Concordia esetében, hogy másnapra volt az evakuációs gyakorlat tervezve.
Minden hajóra és ahjótársaságra előírás mostmár, hogy a gyakorlatot indulás előtt el kell végezni!
FONTOS vészjelzések
• Hajó kiürítése, elhagyása: hét rövid majd egy hosszú hangjel a hajókürtből, melyet kiegészít azonos hangjelzés a hangszórókból
• Tűz a fedélzeten: két hosszú hangjel a hajókürtből és hangszórókból egyszerre
• Ember a vízben: egy hosszú hangjel a hajókürtből és hangszórókból egyszerre
A fedélzeti biztonságot a folyamatosan szolgálatot teljesítő biztonsági őrök ellenőrzik. Szigorú szabályok vannak személyzet helyes viselkedésével kapcsolatban. Amennyiben az utasok felelőtlenül illetve ön és mások biztonságát veszélyeztetik akár a hajóról is leszállítják a következő kikötőben.
A fedélzetre semmiféle élelmiszer felvitele tilos, ez az intézkedés szintén az utasok egészségügyi biztonságát próbálja garantálni, elkerülve, hogy idegen kórokozók felkerüljenek a fedélzetre.
A Közegészségügyi Hivatalok bármely kikötőben ellenőrizhetik a hajókat ezért a tisztaságra kiemelt figyelmet fordítanak a fedélzet minden egyes pontján.